Zde můžete položit nový dotaz odbornému lékaři
či specialistovi nebo si přečíst řadu předešlých odpovědí.

Otoky nohou
Položit nový dotaz
Začátek 1 2 3 4 Další Konec
Silnější PDK po operaci varixu
Pohlaví nezadáno, 44 let, Vrbno pod Pradědem
2019-02-17 19:23
Dobrý den, 4. ledna 2019 jsem podstoupila operaci varixu pdk, do dneška mám nohu o čtyři centimetry silnější. Můj ošetřující lékař mi nedovede pořádně odpovědět. Je to hodně omezující. Děkuji vám za odpověď.
MUDr. Josef Rotnágl
2019-02-17 19:23
Dobrý den. Chápu, že je to znepokojující situace, ale bohužel Vám na základě informací ve Vašem dotazu nedokážu odepsat, proč je noha po operaci silnější. Mohlo by se jednat o komplikující žilní trombozu, mohlo by se jednat o porušení lymfatického systému končetiny v rámci operačního zákroku nebo se může jednat o lymfatický otok jako následek operace, který časem odezní a může to být i z mnoha dalších důvodů. Navrhuji doplnit ultrazvukové vyšetření žil operované končetiny a dle výsledku následně případně lymfoscintigrafické vyšetření této končetiny. Tato vyšetření by mohla pomoci Vaše otázky zodpovědět.
Bolesti a otoky po podstoupení sklerotizace DK
Pohlaví nezadáno, 48 let, Praha
2019-02-02 21:40
Dobrý den, 1.unora jsem poprvé podstoupila sklerotizaci žilek na obou končetinách. Měla jsem povrchních žil hodně, pak napočítala jsem cca 25 vpichu na obou nohách. Kombinace pěnová sklerotizace a tekutá sklerotizace. Doktor upozornil, že to bolí. Ihned večer po zákroku mi otekly nohy. Bolest a štípaní je cítit nejvíce v místech zezadu kolen. Otok mne trápí nejvíce, je to pocit, že punčocha praskne. Ráno další den to vypadalo, že ten otok pomalu klesl, ale večer se zase objevil. Je to běžné, nebo něco není v pořádku? Dřivé jsem otoky neměla. Děkuji.
MUDr. Stanislav Šárník
2019-02-02 21:40
Dobrý den. Bolesti a podobné potíže po sklerotizaci mohou být, ale raději toto konzultujte s lékařem, který prováděl sklerotizaci. Lokálně bych zatím dal Lioton gel. Děkuji za dotaz.
Otok lýtka a bolesti DK
Pohlaví nezadáno, 45 let, Opočno
2018-10-22 10:04
Dobrý den. Prosím Vás o radu. Už přes půl roku mám oteklé lýtko a bolesti jako při hluboké tromboze. Noha teplá a ani červená není. Bolí ve dne i v noci a i na dotek. Pokud si dám nohy nahoru, tak tu levou kvůli bolesti nemohu. Nohu přes nohu též dát nemohu kvůli bolesti. Prodělala jsem třikrát povrchový zánět žil a jednou hluboký, jednoukrát růži. Chodím na procházky a práci mám velmi aktivní. Děkuji za odpověď. S pozdravem Lada
MUDr. Stanislav Šárník
2018-10-22 10:04
Dobrý den. Bude nejlépe doplnit cévní vyšetření DKK, ale potíže klidně mohou být od kloubů. Objednejte se nejlépe na cévní (angiologii) dle bydliště, dále dle výsledku vyšetření. Děkuji za dotaz.
Napuchlé nohy kolem kotníků
Pohlaví nezadáno, 47 let, Petrovice u Karviné
2018-07-13 08:40
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám 5 den napuchlé nohy kolem kotníků a jde to až k lýtkům, mám v nich někdy jemné brnění a dnes se mi přidala silná bolest hlavy. Můžete mi, prosím, poradit, jestli musím jít k lékaři a nebo by to mohlo odeznít samo? Mám sedavé zaměstnání u počítače. Děkuji.
MUDr. Stanislav Šárník
2018-07-13 08:40
Dobrý den. S největší pravděpodobností se na otocich podílí sezení. Proto bych doporučoval tuto činnost omezit. Nechte si dále napsat medikaci Detralex nebo Cyclo 3 fort v dávce 1-0-1. Klidně u praktického lékaře. Pokud bude bez efektu, tak se objednejte na cévní vyšetření u angiologa. Děkuji za dotaz.
Bolest nohou, žil, otoky
Pohlaví nezadáno, 47 let, Oseček
2018-05-26 10:38
Dobrý den. Pracuji v nonstopu na benzíně. Mám 2 dny denní, 2 volno a pak noční. To se točí. Mám mírnou nadváhu, ale daří se mi hubnout, mám dole 7kg za 3 měsíce. Bolí mě nohy, mívám je oteklé a bolí mě žíly. Používám léky dostupné v lékárně (Vrixinal) a taky mastě. Pomůže to na chvíli? Už nevím, jak si pomoci. Moje lékařka mi dělala odběry krve a vše jsem měla v normě. Mám křečové žíly, ale nejsou v tak hrozném stavu, jak si to pamatuji od máminy matky, mé babičky někde v 80.letech. Ta je nosila neustále ovázané. Děkuji za odpověď. Mirka
MUDr. Stanislav Šárník
2018-05-26 10:38
Dobrý den. Zkusil bych efekt např. Detralex nebo Cyclo 3 fort v dávce 1-0-1 po dobu 2 měsíců. Pokud bude bez efektu, tak se raději objednejte na cévní vyšetření ke specialistovi - cévní lékař - angiolog. Děkuji za dotaz.
Otok a bolest kotníku a nártu
Pohlaví nezadáno, 33 let, Zlín
2017-10-30 12:34
Dobrý den, potřebuji poradit. Otéká mi kotník i nárt a mám hrozné bolesti. Veškeré odběry krve mám udělané. Doktor řekl, že mám zánět žil, nakonec mi další dva řekli, že to tak není. Nikdo neví, co to je. Strašně to bolí a já už opravdu nemohu. Děkuji.
MUDr. Josef Rotnágl
2017-10-30 12:34
Dobrý den. Vzhledem k tomu, že jediné co vím je, že máte oteklou a bolavou nohu, nemohu Vám bohužel blíže poradit, protože tyto potíže nohou mít spoustu příčin - jak žilní zánět, tak například onemocnění kloubu, šlachy, nervů, tepen, atd. Navrhuji, abyste zašla za praktickým lékařem a ten, aby Vás poslal ke specialistovi, dle pravděpodobné příčiny.
Zlomenina vnějšího kotníku - hrozí tromboza?
Pohlaví nezadáno, 73 let, Třinec
2017-10-24 06:19
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na maminku. Léčí se na vysoký krevní tlak, diabetes, má křečové žíly a chronický lymfedém. Bohužel včera upadla tak nešťastně, že si zlomila vnější kotník a noha jí byla dána do sádry a musí ležet. Doteď jí byly nohy promazávány Polysanem a lopuchovým olejem a bandážovány. Mám velký strach, že kůže na noze mamince může pod sádrou popraskat a zanítit se. Vím, že je to těžká situace, není nějaká jiná možnost? Děkuji.
MUDr. Josef Rotnágl
2017-10-24 06:19
Dobrý den. Jak léčit zlomeninu zevního kotníku je spíše otázka na traumatologa, který se tímto zabývá. Já bych myslel, že užívání ortézy by mohlo být alternativou, ale na toto nejsem specialista. Jen bych chtěl upozornit, že bych byl stran průběhu hojení v sádře velice citlivý na případnou bolestivost v sádře, protože by se léčba sádrou mohla komplikovat žilní trombozou a v případě bolestivosti bych navštívil neprodleně traumatologa, který sádru indikoval.
Napuchlé nohy - může to být od jater?
Pohlaví nezadáno, 80 let, Kroměříž
2017-09-29 08:34
Dobrý den. Maminka má již měsíc napuchlé nohy. U lékaře byla. Udělali rentgen, vše v normě k věku. Také řekli, že je to artróza, ale tu už má dlouho a nikdy napuchlé nohy neměla. Bere docela dost prášků od bolesti - bolí ji páteř a také nohy - bez alespoň dvou tablet nemůže jít na procházku. Nic se s tím nedá dělat, má prý na to věk. Takže než zemře, tak asi stáří musí být mučení bolestí. Nějak se s tím nemůžu smířit. Mám dotaz: Nemohou nohy opuchat třeba od jater? Krev ji zatím nebrali, aby se to vyloučilo. Na bolest jsme také zakoupili Alavis. Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den.
MUDr. Stanislav Šárník
2017-09-29 08:34
Dobrý den. Ano, otoky mohou být i od jater. Bude ale nutné udělat podrobné vyšetření. Začít nejlépe cévním vyšetřením dolních končetin a dále dle doporučení interní vyšetření a ortopedické vyšetření. Z vlastní zkušenosti ale nejčastější příčinou otoků na DKK je opravdu artrosa kolen. Děkuji za dotaz.
Otok na přední části levého stehna
Pohlaví nezadáno, 29 let, Praha
2017-09-19 15:09
Dobrý den, asi před týdnem jsem si všimla otoku na přední části levého stehna o velikosti cca 7 cm, zhruba 15 cm nad kolenem. Je možné, že je tam ale déle. Otok se nezvětšuje, včera mě začalo v místě pobolívat. Je to spíše tupá bolest, chvílemi přejde, není nesnesitelná, spíše mírná. Ze spánku mě nebudí. Pobolívá v klidu i při pohybu. Dnes jsem navštívila praktického lékaře, který mě poslal na ultrazvuk a rentgen s doporučením vyřídit si je do týdne. Objednána jsem ale až za 3 týdny, dříve nemají volno. Místo není zarudlé, na pohmat není teplé ani tvrdé, spíše méně citlivé než druhá noha. Bulka v něm není. Minulý týden jsem po delší době 5 dní po sobě každý den asi půl hodiny cvičila, vč. posilovacích cviků na stehna, ale nic zvlášť náročného. Jsem 5 měsíců po porodu. Je možno odhadnout, o jaký problém by se mohlo jednat?
MUDr. Josef Rotnágl
2017-09-19 15:09
Dobrý den. Pro odhalení příčiny bude nezbytné provedení ultrazvuku a dle jeho výsledku případně i další vyšetření. Podle Vašeho popisu se pravděpodobně o nic akutního nejedná. Mohlo by jít o varikozní pleteň v podkoží, ale i o příčinu v natažení svalu nebo šlachy. Možná i problém lymfologický nebo potíže neurologické.
Otok lýtka po přeléčení tromózy v pravém lýtku
Pohlaví nezadáno, 29 let, Liberec
2017-09-13 10:55
Dobrý den, zhruba před třemi lety jsem prodělala trombózu v pravém lýtku. Vše bylo vyléčeno, dostala jsem na 3 měsíce prášky na ředění krve, vysadila antikoncepci a v kontrolním sonu se již žádná srazenina neobjevila. Každopádně od té doby mám stále lýtko oteklé. Doktor mi nebyl schopen vysvětlit z jakého důvodu. Proto bych chtěla poradit, jestli je možné nějakým způsobem otok alespoň eliminovat. Děkuji za odpověď.
MUDr. Josef Rotnágl
2017-09-13 10:55
Dobrý den. Někdy po tromboze přetrvává na žilním systému takzvaný posttrombotický syndrom, který může spočívat například v narušení vnitřního systému chlopní v rámci žil a i když sraženina již přítomna není, otok může přetrvávat, vzhledem k postižení funkce žil. Otok pak můžete zmírnit tím, že pomůžete žilám lépe odvádět krev pryč z nohy - ukládáním končetiny do vyvýšené polohy, cvičením, chladnými sprchami a nošením kompresivních pomůcek, například punčoch. Dále můžete vyzkoušet užívat venotonika - například Detralex či Cyclo 3 Fort, případně efekt lymfatických masáží.
Začátek 1 2 3 4 Další Konec