Zde můžete položit nový dotaz odbornému lékaři
či specialistovi nebo si přečíst řadu předešlých odpovědí.

Záněty žil
Položit nový dotaz
Začátek 1 2 3 4 Další Konec
Postup léčby - jak dlouho čekat na úlevu
Pohlaví nezadáno, 27 let, Praha
2019-11-21 19:48
Dobrý den, již týden mě bolí stehno (žíla ve vnitřní straně stehna), žíla je hodně viditelná, bolestiva, tvrdá, jsou tam bouličky. U lékaře jsem dostala doporučení mazat Heparoidem a brát Cilkanol, mám pocit že to ale nezabírá, v noci mám nohy nahoře a bolí to samo ještě víc, místo mě opravdu bolí. Myslíte že léky nakonec zaberou? Jak dlouho bych měla čekat?
Mudr. Robert Vlachovský
2019-11-21 19:48
Dobrý den, při nelepšení stavu bych doporučil kontrolu u Vašeho lékaře do cca 1 týdne, a měl by Vás poslat k angiologovi k provedení duplexního ultrazvuku. Heparoidem mažte dál,místo Cilkanolu bych si nasadil například Detralex, a chybí mě ve Vaší léčbě ještě bandáž končetiny od prstů po tříslo,ideálně kompresními punčochami 2. kompresní třídy... S pozdravem, Robert Vlachovský
postup léčby
Pohlaví nezadáno, 49 let, Rokycany
2019-11-21 05:23
Dobry den.Rada bych se zeptala,mám opakovaně problémy,povrchové záněty žil na přední straně levého stehna, záněty tento rok nejméně 3x.Uzivala jsem Fraxiparin 1mg injekce 2 balení, dále Detralex 2tbl.rano, mastičky,na sono zjištěn zánět a poškození žíly po zánětech.Dnes mi budou tuto žílu ambulantně odstraňovat v lokální anestezii,jak to bude probíhat?Toto řešení mi nabídl sám lékař, překvapilo mě, že je tento zákrok hrazeny pojišťovnou,myslela jsem si,že pojišťovna hradí pouze klasickou operaci žil.Je tento postup správný?Mockrát děkuji.
Mudr. Robert Vlachovský
2019-11-21 05:23
Dobrý den, rád bych Vám na Vaši otázku kvalifikovaně odpověděl, ale bohužel bez osobní konzultace na Vaše konkrétní dotazy odpovědět nemohu - posouzení Vašeho stavu, stavu Vašich žil i ultrazvuk jsou nutnými předpoklady správného rozhodnutí ohledně léčby- musíte se zeptat Vašeho operatéra. Robert Vlachovský
Neprůchodné žíly po aplikaci infúze
Muž, 30 let, Koštice
2019-10-31 17:27
Dobrý den, 16.10. jsem měl úraz nohy. Přijela pro mě záchranná služba, která mi dala kapačky. Už po týdnu mi začal mizet hematom (okolo místa vpichu) nad zápěstí. Poté jsem nahmatal od zápěstí po loket asi tři bolestivé žíly, které jsou tvrdé. Kůže není rudá, jen to bolí a žíly mám zvtrdlé. Jedná se prosím o zánět žil? Předem děkuji za odpověd Stahl.
MUDr. Martin Kalenda
2019-10-31 17:27
Dobrý den. Ano, v podstatě se jedná o tzv. aseptický zánět žil na horní končetině po vpichu a aplikaci látky do žíly. Zánětem nazýváme jakoukoliv reakci organismu na vnější poškození. Ve Vašem případě došlo na předloktí k fibrotizaci (uzavření) povrchních žíl - nahmatal jste si je sám. Jistě zde nehrozí vážnější komplikace (např. embolizace, trvalý otok apod.). Vhodné je aplikovat na postižené místo gely či masti s nesteroidními antiflogistiky a Heparinem. Ve většině případů dojde časem k rekanalizaci (zprůchodnění) žíly.
Xarelto a zánět žil
Pohlaví nezadáno, 44 let, Praha
2019-10-19 16:52
Dobrý den, dlouhodobě užívám Xarelto 20mg/1tbl.denně.Je možné, že i přes tuto dávku mohu dostat povrchový zánět žil? Cca 3 dny mě bolí lýtko, noha neotéká,teplotu nemám. Děkuji za odpověď.
Mudr. Robert Vlachovský
2019-10-19 16:52
Dobrý den, možné to je, ale není to příliš pravděpodobné….bylo by lepší zastavit se za svým lékařem a probrat s ním aktuální potíže.
Trombóza a punčochy na noc
Pohlaví nezadáno, 26 let, Bučovive
2019-10-16 08:32
Dobrý den, po úrazu kotníku mi byla zjištěna trombóza ve svalové větvi v levém lýtku.Nejdříve jsem měla obinadlo, poté mi byly předepsány kompresní punčochy. Moje praktická lékařka řekla, že je mám mít i přes noc. Bohužel po dvou hodinách spánku mě vzbudí šílená bolest prstů, jak mi je punčocha stahuje k sobě nebo mi mrtví pata, takže jsem nucena tu punčochu sundat, jinak bych se nevyspala. Chtěla jsem se zeptat, zda to vadí, když si ji v noci sundám, i když mi bylo doporučeno si ji přes noc ponechat? Děkuji.
MUDr. Josef Rotnágl
2019-10-16 08:32
Dobrý den, i přes noc byste měla mít nějakou bandáž, zkuste si v noci nasadit místo punčochy krátkotažné elastické obinadlo, a punčochu noste jen přes den. S pozdravem, Robert Vlachovský
Embolie a použití vířivky
Muž, 40 let, Brno
2019-08-20 13:56
Dobrý den, prosím o radu jestli po plicní embolii (3týdny), zánětu pohrudnice, GBS syndromem,nositel Leidenské mutace-můžu používat v domácím prostředí vířivku 35C? Moc děkuji M.
MUDr. Martin Kalenda
2019-08-20 13:56
Dobrý den, pokud jste prodělal před 3 týdny plicní embolii musíte mít nasazenu tzv. antikoagulační léčbu (léky na ředění krve), buď ve formě injekcí nebo tablet. Tato léčba snižuje riziko recidivy dalších trombembolických komplikací na minimum. Proto bych neviděl problém s procedurami ve vířivce. V případě vyšších dávek antikoagulačních léků může naopak dojít ke vzniku hematomů /(krevních podlitin) na končetinách. Pokud navíc trpíte žilní insuficiencí (poruchou funkce žil dolních končetin) není obecně vhodný delší pobyt v teplé lázni.
Bolavý palec
Pohlaví nezadáno, 55 let, Praha
2019-08-19 17:20
Dobrý den, mám dotaz. Manžel užívá dlouhodobě Xarelto. Uklouzl a narazil si palec u nohy. Hned jsme ledovali. Druhý den, po chůzi se objevil výron. Stále ledujeme. Jsme na dovolené v zahraničí. Je nutné navštívit lékaře? Jinak palec ani noha nebolí. Děkuji za odpověď.
Mudr. Robert Vlachovský
2019-08-19 17:20
Dobrý den, pokud palec nebolí, stačí navštívit lékaře až po návratu z dovolené, a to jen tehdy, pokud se nebude stav lepšit… Hezký den, Robert Vlachovský
Dotaz k medikaci při trombóze
Muž, 35 let, Caslav
2019-07-15 19:59
Dobrý den, před týdnem mi po zranění kolene byla zjištěna tromboza v lýtku. Dostal jsem prasky Eliquis 5mg. Zitra koncim uzivani 2-0-2 a precházim na 1-0-1. Jak dlouho trva rozpusteni srazeniny a tedy jak dlouho hrozi embolie? Lýtko bylo jiz po dvou dnech mekke a dnes jiz prakticky neboli... Dekuji za odpoved a hezky den
Mudr. Robert Vlachovský
2019-07-15 19:59
Dobrý den, Tohle je dotaz na spíše na angiologa, který Vám medikaci doporučil, k posouzení stavu sraženiny je nutno udělat ultrazvukové vyšetření. S pozdravem, Robert Vlachovský
Je vhodná sauna po tromboze?
Muž, 67 let, Praha
2019-03-10 14:44
Dobrý den, vloni jsem měl trombosu v levém lýtku a také stehnu téže nohy, i po roce užívání Xarelta je zprůchodněno lýtko jen na 50 % a levé stehno vůbec - dle sona. Mám posttrombotický syndrom v levém lýtku - noha fialoví a otéká pokud nevezmu kompresní punčochu. Chtěl jsem se zeptat, zda bych mohl opětně navštěvovat saunu, kam jsem dříve často chodil. Nevím, zda vzhledem k mé diagnose by to bylo vhodné. Děkuji.
MUDr. Josef Rotnágl
2019-03-10 14:44
Dobrý den. Saunu ve Vašem případě za vhodnou nepovažuji, protože vysoké teploty vedou ke zhoršení žilního návratu a potažmo k nárůstu a zhoršení otoku.
Je škodlivá žehlička na obličej a infrasauna kvůli tromboze?
Pohlaví nezadáno, 51 let, SČ
2019-01-22 19:28
Dobrý den, mám leidenskou mutaci, jsem po trombóze v jugularis - před 4 roky, 10 % zůstalo. Pak trombóza v ruce, léčba Eliquis. Mohu si při používání žehličky na obličej s ultrazvukem 3MHz způsobit trombózu (3x týdně po 15 min.)? Dále bych chtěla vědět, zda mohu chodit do infrasauny? Děkuji za odpověď.
MUDr. Josef Rotnágl
2019-01-22 19:28
Dobrý den. Nevím přesně, jak žehlička na obličej funguje, ale podle toho, co píšete, tak pravděpodobně na podkladě ultrazvukového působení v tkáni - to by nemělo, pokud vím, představovat z hlediska žilní trombozy žádné riziko. Sauna obecně doporučovaná u lidí po tromboze není, nicméně z mého hlediska, pokud máte dlouhodobě nasazenou protisrážlivou léčbu, dostatečně pijete a po ohřátí se dostatečně ochladíte, pak v tom rovněž problém nevidím.
Začátek 1 2 3 4 Další Konec