Zde můžete položit nový dotaz odbornému lékaři
či specialistovi nebo si přečíst řadu předešlých odpovědí.

Lymfedémy
Položit nový dotaz
Začátek 1 2 Další Konec
Tupá bolest, tlak a těžkosti lýtka
Pohlaví nezadáno, 25 let, Břeclav
2019-02-18 01:26
Dobrý den, 6. 2. jsem byla na laparoskopickém zákroku, kdy mi byla zjištěna endometrioza. Od laparoskopie mám stále nizky tlak a asi dva dny po zákroku mě začalo hodně bolet lýtko, stavy se zhoršují, hlavně večer a mám problém vůbec zaspat. D-dimery jsem měla negativní a na cévním jsem na utz neměla viditelnost trombozy. Nicméně mi doktorka řekla, že je možné, že budu trpět na křečové žily podle utz ze zadní části kolene. Bolest je taková tupá, nepříjemná, tlak a těžkosti lýtka. Mám předepsán Detralex a mám nosit stahovací punčochy.
MUDr. Josef Rotnágl
2019-02-18 01:26
Dobrý den, nejsem si jist, na co se přesně chcete zeptat, ale pokud máte negativní D dimery i ultrazvukové vyšetření, je žilní tromboza prakticky vyloučena. Vzhledem k tomu, že nevím, co na zadní straně kolene paní doktorka viděla, nejsem si jist, co Vám poradit, ale při žilní nedostatečnosti, která se projevuje mimo jiné pnutím v lýtku, otoky a tvorbou křečových žil, je Detralex a nošení kompresivních punčoch na místě. Mohu doporučit ještě doplnit ortopedické a případně neurologické vyšetření, k vyloučení jiné příčiny bolestí v končetině.
Velký otok na DK
Pohlaví nezadáno, 45 let, Rousínov
2017-08-30 16:37
Dobrý den. Bylo mi provedeno úplné odstranění achilovy šlachy na levé noze 14.6., dána vakuová terapie, celková sutura 26.6. Dne 31.7. odstraněny stehy. Celou dobu od vytažení stehu jen mírný otok, od 19.8. sekrece z rány, dány ATB. Poslední dva dny velký otok od nártu až po koleno, čím to může být? Beru již delší dobu Detralex. Děkuji za odpověď.
MUDr. Stanislav Šárník
2017-08-30 16:37
Dobrý den. Končetinu bych musel vidět. Spíše se bude jednat o pooperační otok. Pokud se stav delší dobu nelepší, bude lépe, když se provede cévní vyšetření dolní končetiny. Detralex užívejte nadále. Děkuji za dotaz.
Otok po ozařování?
Pohlaví nezadáno, 31 let, Teplice
2016-10-06 23:07
Dobrý večer, dcera je po hystroktomii a recidivě, ozařování 35 ozářek pánve a 2 chemoterapií. Stav se bude hlídat. Ledviny i močový měchýř v pořádku. Po 4 měsících ozařování lymfedém na stehně, měla metastáze před operací. Recidiva je na poševním pahýlku. Hlídají to. Ještě má namožený kotník a nárt. Chceme poradit. Na ultrazvuk jde v pondělí 10. října 2016. Pije čaje na lymfu, aloe live a brala Ovosan. Prosím, poraďte, může to být po ozařování? Děkujeme, rodiče.
MUDr. Stanislav Šárník
2016-10-06 23:07
Dobrý den. Otok DK může být po radioterapii v kombinaci s operací v malé pánvi. Zkusil bych v medikaci na otoky Detralex 1-0-1. Pokud bude bez efektu, tak raději doporučuji konzultaci u specialisty, nejlépe lymfologa (což bývá většonou kožní lékař - dermatolog). Děkuji za dotaz.
Otok nohou od půli lýtek ke kotníku
Pohlaví nezadáno, 40 let, Praha
2016-07-30 17:13
Dobrý den, prosím o radu: Hlavně v létě mi otékají nohy od půli lýtek a v kotníku, pravá noha víc. Výrazně se to zhoršilo po břišní operaci, která narušila lymfatický systém. Ale nohy (především pravá) mi otékaly i před operací, i když ne tolik. Může to mít také jinou příčinu? Jak doporučíte postupovat? Děkuji za odpověď.
MUDr. Stanislav Šárník
2016-07-30 17:13
Dobrý den. Musel bych vidět Váš cévní systém. Dle vašich informací ale bude problém opravdu s lymfatickým systémem. Jinak zkusil bych užívat venotonika, nejlépe Detralex nebo Cyclo 3 fort vždy měsíc v dávce 1-0-1 a poté nějaká pauza, atd. Objednejte se na cévní vyšetření, angiologie, dále dle výsledku vyšetření. Děkuji za dotaz.
Opakovaný otok nártu a kotníku
Muž, 38 let, Brno
2016-03-25 17:55
Dobrý den, příteli opakovaně otéká noha na nártu a kolem kotníku. Je to cca každého půl roku a pokaždé jiná noha. Je to velmi bolestivé, nemůže chodit ani spát atd. Po několika týdnech to odezní. Budu vděčná za jakýkoli typ. Děkuji mockrát.
MUDr. Stanislav Šárník
2016-03-25 17:55
Dobrý den. Stav se mi jeví spíše jako revmatologický či ortopedický problém než cévní. Zkusil bych odebrat z laboratorních výsledků hlavně kyselinu močovou - jestli se nejedná o dnu. Dále poté dle výsledků. Na otok a bolest nejlépe Indometacin čípky na noc. Děkuji za dotaz.
Otok DK v létě i v zimě
Pohlaví nezadáno, 65 let, Městec Králové
2015-06-08 21:56
Dobrý den. Mám, prosím, dotaz. Proč mi pořád otékají dolní končetiny, že v létě je mám jako konve, ale proč i v zimě? Bolí mě kotníky a hlavně nárty, mám vysoký tlak. Myslím, že je to od zavodnění, ale paní doktorka říká, že je to od žil - je to možné? Žíly mám, ale nikdy jsem zánět neměla ani se neléčila. Děkuji, Zdenka
MUDr. Stanislav Šárník
2015-06-08 21:56
Dobrý den. Dle Vašich popsaných potíží bych doporučoval raději doplnit cévní vyšetření dolních končetin, dle nálezu poté další postup. Otoky na dolních končetinách mohou být od různých příčin, nejčastěji se jedná o artrosu kolen. Jako první pomoc bych zkusil efekt venotonik - nejlépe Detralex nebo Cyclo 3 fort 1-0-1. Děkuji za dotaz.
Lymfedémy stehen a kolene bez možnosti lymfodrenáže
Pohlaví nezadáno, 68 let, Praha 5
2015-05-12 22:06
Dobrý den, je mi 68 let a mám špatnou funkci lymfy. Ptala jsem se lékařů, co se s tím dá dělat, ale nikdo mi neodpověděl. Stehna a kolena mám silné. Ráda bych se toho zbavila. Můžete mi poradit, jakými prostředky bych se toho mohla zbavit? Na lymfodrenáže jsem měla chodit, ale mám na ploskách lupenku, a tak nemohu mít nohy zafačované 24h denně. Je to prý samá voda. Děkuji. LM
MUDr. Stanislav Šárník
2015-05-12 22:06
Dobrý den. Pokud nemůžete mít lymfodrenáže, lze stav řešit jenom konzervativně, zkuste užívat preparát Detralex v dávce 1-0-1 dlouhodobě, dále nutná kvalitní punčocha, stehenní, kompresivní třída II. Děkuji za dotaz.
Zatvrdlá místa po operaci KŽ
Pohlaví nezadáno, 60 let, Jeseník
2015-02-05 22:21
Dobrý den. Jsem 3 měsíce po operaci křečových žil obou dolních končetin. Mám stále zatrvrdlá místa, kde mám odstraněny žíly, něco jako modřiny. Mažu se heparoidem a užívám detralex 2 tablety ráno. Zatrvdlé boule mizí pomalu, mám obavy, že mi zůstanou. Prosím, poraďte, jak boule odstranit. Děkuji.
MUDr. Stanislav Šárník
2015-02-05 22:21
Dobrý den. Zkusil bych ještě efekt - lokálně preparát Viatromb forte spraygel 3x denně po dobu cca 5 dnů. Dle efektu zkuste ještě kontaktovat operatéra. Děkuji za dotaz.
Bolestivý otok po třech letech od operace melanomu
Pohlaví nezadáno, 47 let, Brno
2014-12-31 09:28
Dobrý den, prosím o radu. Před třemi lety operace melanomu na levém bérci /0,75mm/ a odebraná jedna uzlina v levém třísle /negativní/. Nyní asi 2 měsíce bolestivý otok kolem kotníku a v horní části stehna. Na cévním vyšetření vše v pořádku, orthopedie v pořádku. Dostala jsem Cyclo3Forte 1-0-0, otok mírně zmizel, ale ten zbytek otoku na stehně pořád pobolívá. Prosím, co byste mi doporučil pane doktore. Děkuji.
MUDr. Lukáš Hnátek
2014-12-31 09:28
Dobrý den, pokud Vaše potíže přetrvávají, zopakoval bych duplexní sonografii žilního systému, otok může ale i souvist s operovaným melanomem. Postupoval bych tak, že by se měla opakovaně vyloučit žilní trombóza, pak bych se poradil, zda i stav po operaci lymfomu je v pořádku a nejsou žádné známky jeho recidivy. Pokud bude vše v pořádku, pak lze řešit otok pomocí lymfomasáží.
Modré celé DK
Pohlaví nezadáno, 47 let, Ostrava 1
2014-08-31 09:19
Dobrý den pane doktore, mám už od 20 let na nohách modré žilky. Stále jsou horší a horší. Asi před 10 lety jsem byla u lékaře, který mi řekl, že je to normální. V dnešní době už mám nohy modré od vrchu až dolů. Mám práci, při které stojím 9 hodin na nohou, občas mi natékají a v noci mívám křeče v lýtkách a občas i ve stehnech. Nosím už jen dlouhé kalhoty, protože jinak se opravdu nedá. Lze s mým problémem něco dělat? Děkuji za odpověď.
MUDr. Josef Rotnágl
2014-08-31 09:19
Dobrý den. Myslím, že pomoc je možná a reálná - nejprve navrhuji provést ultrazvukové vyšetření na specializované interní cévní ambulanci a dle nálezu se stanovila strategie léčby - zda je vhodné provést větší zákrok, který by pomohl i na otoky a křeče nebo pouze sklerotizaci anebo jiný estetický zákrok.
Začátek 1 2 Další Konec