Zde můžete položit nový dotaz odbornému lékaři
či specialistovi nebo si přečíst řadu předešlých odpovědí.

Diabetická noha
Položit nový dotaz
Fialové nehty na rukou i nohou, diabetička 1. stupně
Pohlaví nezadáno, 18 let, Tábor
2018-09-27 16:38
Dobrý den. Už asi 3 dny mám fialové nehty na rukou a nohou, pořád je mi zima jak na ruce tak nohy. Jsem diabetička 1.stupně a píchám si inzulín, dále mám poruchu štítné žlázy. Čím to může být? Děkuji za odpověď.
MUDr. Josef Rotnágl
2018-09-27 16:38
Dobrý den. Chlad a fialové zbarvení periferie končetin může vzniknout z rozmanitých důvodů. U cukrovky jsou tyto změny pravděpodobné na podkladě periferní neuropathie, dále poruchy funkce srdce, poruchy okysličení krve v plicích, rozšíření žil nebo stažení tepen. Rozhodně nedoporučuji tento problém řešit na internetu, ale co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, diabetologa nebo internistu či kardiologa. Děkuji za dotaz.
Zvýšená hladina cukru
Pohlaví nezadáno, 41 let, České Budějovice
2016-01-31 10:53
Dobrý den. Nevím, jestli jsem zde správně a můžete zodpovědět můj dotaz. Přesto za případnou odpověď předem děkuji. Náhodně jsem si o Vánocích změřila u své matky glukometrem hladinu cukru, hodinu po obědě (vepřo, knedlo, zelo) a zhrozila jsem se výsledku 11,9. Začala jsem od té doby věnovat jídlu více pozornosti, snažím se jíst častěji a méně, velmi málo sladím. Udělala jsem již několik kontrolních měření, po jídle, po svačině, na lačno a již jsem se vešla do uváděných norem, které jsou u zdravého člověka. Chtěla bych se zeptat, jestli se ještě nemusí jednat o diabetes, případně co mám podnikat dále. Moc děkuji, Simona.
MUDr. Stanislav Šárník
2016-01-31 10:53
Dobrý den. O DM se spíše nejedná, jako prvotní si vemte ráno glykemii na lačno, musí být pod uváděnou normu. Pokud by byla glykemie na lačno vyšší, nechte si raději udělat tzv. glukozový toleranční test. Děkuji za dotaz.
Ranka na DK
Pohlaví nezadáno, 63 let, Praha
2015-04-01 22:25
Dobrý den, mám menší problém. Dole na noze mám malinkou ranku velikosti špendlíkové hlavičky a už několik dní mi z ní občas vytéká čirá voda. Nemám KŽ ani bércové vředy. Děkuji, Ivana Wagnerová
MUDr. Stanislav Šárník
2015-04-01 22:25
Dobrý den. Vaše potíže a objektivní nález bych musel vidět, pokud se ranka nehojí, doporučil bych kožní vyšetření a nejlépe lékaře kožního, který se věnuje i hojení ran. Děkuji za dotaz.
Fialový palec na DK
Pohlaví nezadáno, 36 let, Praha
2015-01-29 11:07
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co to může být? Dělám pedikúru a přijde mi pani s tim, že je diabetik a ma fialový palec. Prosím, poradte mi, co s tím mám dělat? Děkuji.
Mgr. Monika Kadeřábková
2015-01-29 11:07
Dobrý den paní Jano, pokud Vám přijde klient a má nejasný vzhled nohy, sama se nepouštějte do žádného zákroku a pošlete ho k lékaři odborníkovi. V případě, že není diabetik, tak na chirurgii a osobu s diabetem odkažte do podiatrické ambulance. V ČR je několik ambulancí, které najdete na: http://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci. Děkuji za dotaz a přeji Vám mnoho spokojených klientů.
Rozdíl mezi klasickou a diabetickou obuví
Pohlaví nezadáno, 42 let, České Budějovice
2014-09-08 10:35
Dobrý den, doktorka mi doporučila nosit diabetickou obuv. Jaký je rozdíl mezi klasickou a diabetickou botou, ty pro diabetiky se mi vůbec nelíbí. Děkuji za vysvětlení. R.
Mgr. Monika Kadeřábková
2014-09-08 10:35
Dobrý den, obuv určená osobám s diabetem je speciálně upravena pro jejich potřeby v rámci péče o nohy. Vzhledově nevypadá obuv jako dámská lodička, ale to je právě účel. Vzhledem k měnícímu se objemu nohy během dne je přizpůsoben bezešvý střih obuvi. Obuv pro osoby s diabetem má tvarovanou patní část s všitým měkkým límečkem, který zabraňuje otlakům v oblasti kolem paty a kotníku a zlepšuje se i stabilita při chůzi. Podšívka v obuvi je opatřena antibakteriální (protiplísňovou) úpravou a vytváří v ní příznivé mikroklima. Obuv má v prstové části dostatek prostoru, aby nedocházelo k deformitám prstců nebo otlakům, a tím ke vzniku mozolů a kuřích ok či odřeninám, které mohou vyvolat komplikace spojené s diabetickou nohou. Ortopedická stélka zajišťuje správnou funkci nožní klenby, což snižuje bolesti nohou a páteře při chůzi. Tlumení lokálních tlaků při chůzi zajišťuje podešev obuvi s protiskluzem a optimální výškou podpatku. Na výrobu obuvi pro osoby s diabetem se používají materiály, které zlepšují její tepelně izolační vlastnosti. Přesto se ze škály obuvi pro osoby s diabetem dají vybrat i typy dámské obuvi, které si můžete obout k sukni či šatům. Děkuji za dotaz.
Co mě čeká v podiatrické ambulanci?
Muž, 62 let, Vyškov
2014-04-01 17:02
Dobrý den, dia lékař mě poslal na vyšetření nohou na podiatrickou ambulanci. Co mám očekávat za vyšetření? Mám se na něho nějak speciálně připravit? Děkuji za radu, Karel
Mgr. Monika Kadeřábková
2014-04-01 17:02
Dobrý den, podiatrická ambulance je specializovaná ambulance na péči o pacienty se syndromem diabetické nohy, ale i pro preventivní vyšetření rizika syndromu diabetické nohy. Na podiatrické vyšetření se nemusíte nijak připravovat. Jedná se o neurologické a cévní vyšetření nohou. Při neurologickém vyšetření se měří například citlivost nohou, teplota kůže, tlak na nohou. Při cévním vyšetření se například zjišťuje, zda pacient nemá křeče v lýtkách a zda průtok krve cévami je dostačující. Lékař Vám může zhodnotit i obuv a poradit, která je pro Váš zdravotní stav nejvhodnější. Děkuji za dotaz.
Bolesti nohou při chůzi u diabetika
Pohlaví nezadáno, 71 let, Praha
2014-02-27 09:39
Už půl roku mám velké bolesti nohou při chůzi. Prvně mě začala bolet pravá noha a nyní už obě. Bolest se projevuje při chůzi, pálení, brnění, od zad až do lýtek. Při první prohlídce lékařem mně byla diagnostikována dia. neuropatie. Jsem diabetik již 2 roky, ale jen na práškách, dia nemám velkou. Před 15 lety jsem prodělala ozařování (21 cyklů) pánve. Stále jsem přesvědčená, že moje bolesti nesouvisí s neuropatií, ale že je to následek ozařování, poškozené nervy, nebo žíly a cévy. Prosím, poraďte. Děkuji.
MUDr. Stanislav Šárník
2014-02-27 09:39
Dobrý den. Nejlepší bude, když si objednáte cévní vyšetření u angiologa. Dle výsledku vyšetření poté by byl další postup, a to neurologické nebo ortopedické vyšetření k vyloučení kloubních potíží. Děkuji za dotaz.
Rozdíl v mokré a suché pedikúře
Pohlaví nezadáno, 31 let, Hořice
2014-02-06 18:45
Dobrý den, jsem diabetik a lékařka mě informovala, že pro mě není vhodná mokrá pedikúra, že mám chodit na suchou. Jaký je mezi nimi rozdíl a proč nemůžu chodit na klasickou? Děkuji.
Mgr. Monika Kadeřábková
2014-02-06 18:45
Dobrý den, při mokré pedikúře (klasické) se nohy máčí ve vodní lázni a používají se ostré nástroje, jako jsou skalpely a nástroje obsahující žiletku, tzv. kréda. Suchá (přístrojová pedikúra) se provádí nasucho a používá se speciální přístroj s odsáváním obrušovaných nehtů a kůže. K obrušování dochází pomocí frézek, u kterých je zaručena bezbolestnost, nízká pravděpodobnost zranění nohou. Při suché pedikúře je zajištěna i bezpečnost v přenosu mykotických onemocnění nehtů a kůže, vůči kterému jsou diabetici náchylnější. Děkuji za dotaz.