Níže naleznete odborné články, které pro Vás
připravují spolupracující odborní lékaři.
Pokud potřebujete další informace, můžete nám napsat.

Radovan Fiala

MUDr. Radovan Fiala

Kompresních punčochy významně pomohou při potížích s křečovými žilami

Pokud vás trápí křečové žíly, určitě vám lékař doporučil nosit kompresní punčochy. Zeptali jsme se cévního chirurga MUDr. Radovana Fialy, jaký to má důvod.

Jaký význam má nošení kompresních punčoch pro ty, které trápí křečové žíly?

Kompresivní punčochy tvoří standard dlouhodobé kompresivní léčby. Komprese posiluje činnost svalově-žilní pumpy a podporuje funkci chlopní. Působí tedy na oba základní mechanismy, které zajišťují správný odtok krve z dolních končetin. Kompresivní punčochy jsou vyrobeny tak, aby působily nejvyšším tlakem na oblast hlezna, směrem ke stehnům tlaku postupně ubývá.

Tím napomáhají lepšímu toku krve zpět k srdci. Lidé, u kterých se již křečové žíly projevily, nemohou od punčoch očekávat vyléčení svého problému. Již vytvořené žíly kompresí nezmizí. Pravidelné nošení punčoch ale může významně zpomalit nebo i zastavit zhoršování jejich nálezu. Limitem kompresivních punčoch je fakt, že působí jen po dobu aplikace. Proto je nutné punčochy nosit pravidelně.

Křečové žíly mohou být v různém stadiu pokročilosti. Kdy bychom je měli začít nosit? (pokud jsou žíly pouze viditelné nebo až se připojí další obtíže jako svědění, pnutí, otoky…)

Kompresivní punčochy, ať už zdravotní nebo podpůrné, mají svůj smysl ve všech situacích, při kterých dochází k přetěžování žilního systému dolních končetin. Obecně se tyto situace označují pojmem „statická zátěž“, pod kterým je zahrnuto nejen dlouhé stání, ale i dlouhé sezení bez pohybu.

Křečové žíly jsou určitou daní za to, že se člověk postavil na dolní končetiny a pohybuje se po nohou. Díky tomu musí krev z dolní poloviny těla překonávat vyšší gravitační síly. Náš žilní systém není této změně optimálně přizpůsoben. Kompresivní terapie působení gravitace do určité míry kompenzuje a je jedinou osvědčenou prevencí vzniku a rozvoje křečových žil. Proto by bylo vhodné začít je nosit ještě před rozvojem obtíží.

Zdravého člověka bez obtíží, ale těžko přesvědčíte, aby trvale nosil stahovací punčochu. Efekt punčochy nejvíce ocení lidé, kteří již určité obtíže mají. Záhy totiž zjistí, že s punčochami končetiny neotékají a nejsou těžké. Rychle si proto zvyknou kompresivní punčochy v rizikových situacích nosit. Zvláštní skupinu tvoří pacienti po operaci křečových žil nebo pacienti s bércovými vředy. U nich by kompresivní léčba měla být dlouhodobá.

Pokud má někdo křečové žíly, ale ještě nechce jít na operaci, jaká je vhodná léčba tohoto stavu? Jaké léky či doplňky stravy doporučujete svým pacientům? Je vhodná kombinace nějakého léku (či jiného preparátu) a kompresní punčochy?

Tady je znovu nutné říct, že již vzniklé a viditelné křečové žíly nelze odstranit jinak než „mechanicky“ (chirurgicky, sklerotizací nebo laserem). Nelze očekávat, že by samy zmizely působením kompresivních punčoch nebo po polknutí nějaké tabletky. Operace ale nebývá vždy nezbytně nutná. Část pacientů se rozhoduje k odstranění žil z estetických důvodů nebo preventivně, jiní zase odmítají operaci i ve stádiích, kdy už začíná jít o závažný zdravotní problém.

U již vzniklých křečových žil se tzv. konzervativní léčba zaměřuje na prevenci dalšího zhoršování. Tady hrají zásadní úlohu tzv. režimová opatření (omezení zmíněné statické zátěže, dostatek pohybu, redukce hmotnosti...) a právě kompresivní punčochy.

Preparáty, které se k léčbě používají, se označují jako venotonika nebo venoprotektiva. Ačkoliv je lidé často označují jako „na křečové žíly“, ve skutečnosti jde o přípravky, které jsou určeny k léčbě projevů žilní nedostatečnosti jako takové. Jejich účinek je obvykle vysvětlován ovlivněním vlastností žilní stěny – snížením propustnosti (tedy omezení vzniku otoků) a zvýšením napětí (tedy omezení rozvoje vakovitých rozšíření). Látky, které tyto účinky prokazatelně mají, patří do skupiny flavonoidů (diosmin, rutin) a syntetických venofarmak (kalcium dobesilát). Preparátů, které je obsahují, je dostupných hned několik.

Venotonika obecně je vhodné kombinovat s kompresivními punčochami, jejich účinek se sčítá. Někdy jsou venotonika doporučována i jako určitá alternativa v situacích, kdy je použití kompresivních punčoch omezeno (např. při horkém počasí). Dlouhodobě ale punčochu zastoupit neumí.

Pokud nosíme punčochy, je jedno, zda si je navlékneme hned ráno nebo až v průběhu dne?

Lidé, kteří trpí projevy žilní nedostatečnosti, ví, že se jejich obtíže stupňují v průběhu dne. Ráno jsou jejich končetiny prakticky bez otoku, zatímco večer mohou mít problém obout svoji obvyklou obuv. Jednoduchým vysvětlením je zase působení gravitačních sil. V průběhu spánku máme dolní končetiny obvykle v horizontální poloze, výškový rozdíl mezi nimi a srdcem je minimální. Po postavení se situace zásadně mění. Pro správné preventivní působení by tedy měly být kompresivní punčochy nošeny ideálně už od rána. Pokud je nutné navléknutí až během dne, mělo by mu předcházet uložení končetin do horizontální polohy nebo ideálně dokonce krátké zvednutí nad hlavu (resp. nad úroveň srdce). I samotné navlékání by mělo probíhat na zvednuté končetině.

Může se s punčochami i spát nebo to není nutné?

Význam komprese u ležícího člověka je nižší než u člověka stojícího na nohou. Kompresivní punčochy nejsou na spaní příliš vhodné. Končetinám ani žilnímu systému jejich noční nošení nevadí, ale může být méně pohodlné. Punčochy mohou svému nositeli způsobovat paradoxně větší obtíže než při celodenním nošení. Mají totiž obvykle vyšší tzv. klidový tlak, horizontálně uloženou nehybnou končetinu tedy mačkají víc než při pohybu a ve stoje. Proto se většinou doporučuje punčochy na noc odkládat a v případě potřeby je nahradit elastickým obinadlem.

Pomůžou punčochy i jako prevence proti otokům a dalším komplikacím při dlouhých cestách (letadlem autobusem…) i pro ty, kteří punčochy běžně nenosí?

Kompresivních punčoch existuje hned několik druhů. Liší se nejen svojí výškou (lýtkové, stehenní, těhotenské punčocháče), ale i mírou komprese. Volba konkrétních punčoch závisí na stavu a funkčnosti žilního systému a rizicích jeho postižení. Kompresivní punčochy se běžně používají jako prevence hluboké žilní trombózy při operacích. Stejně tak slouží i jako prevence tzv. cestovní trombózy, jejímž významným rizikovým faktorem je dlouhý pobyt ve stísněném prostoru bez pohybu končetinami (cesta letadlem, autobusem). Přitom dochází k vyřazení svalové pumpy a zpomalení odtoku krve z dolních končetin. Podpůrné kompresivní podkolenky či punčochy mohou této situaci předejít. Proto se doporučují v rizikových situacích i těm, kteří je běžně nenosí.

Převzato z portálu www.zena-in.cz